Bale; kuralları belli akademik dans (danse d’école) tekniğinin, başka sanatsal ögelerle de birleştirilerek, bir sahne gösterisi oluşturacak biçimde sunulmasıdır. Bale terimi, bu akademik dans tekniği için de kullanılır. Bir gösteri sanatı olarak, genellikle müzik eşliğinde, dekor ve sahne giysileriyle sunulan, son derece titiz bir danstır. Bir balerin/balet gösterisinde; dans, müzik ve tasarım kullanarak, dramatik bir öyküyü anlatabilir; ya da hiç bir öykü olmadan, yalnızca müziğin, dans aracılığıyla bir yorumu biçiminde sunabilir.

Klasik bale, klasik müzik eşliğinde yapılan bir bale türüdür.
Bale uzun yıllar süren bir eğitimle öğrenilir. Erkek dansçılara “balet”, kadın dansçılara “balerin” denir. Bale eğitimi ve gösterilerinde mayo ve “tütü” denilen özel etek ve bunun gibi giysiler kullanılır. Balerinler, “puant” denilen ayakkabılarla parmak ucunda dans ederler. Bu ayakkabıların burun kısmında, parmak ucunda yükselmeyi kolaylaştıran, bir tahta parça bulunur.

Bale Neler Kazandırır?

Eğitim alan kişiye; zerafet, estetik ve doğru duruş sağlar.

Kişilere; özgüven ve ruh-beden ilişkisi sağlama konusunda yardımcı olur.

Kimler Bale Eğitimine Katılabilir?

Sanat eğitimi almak isteyen ve dansa karşı ilgisi olan herkes katılabilir.

NAGİ Sağlıklı Yaşam ve Sanat Merkezin de; Bale eğitmenlerimiz Nagihan GİTGEL YİĞİT ve İlyas Akbulut tarafından, farklı yaş guruplarına eğitim verilmektedir. Süresi 8 ay, haftada 2 gün ve 4 saattir.

YAŞ GURUPLARI :
* 4 – 6 yaş

* 7-12 yaş

* 12 yaş ve üzeri

HOBİ SINIFLARIMIZ HER YAŞA GÖRE UYGULANIR.

Nagi Pilates