Pilates

Pilates

Pilates günümüzün en güvenli ve en etkili egzersiz sistemidir. Joseph Pilates tarafından ‘kontroloji’ adıyla zihni ve vücudu ilişkilendirmek, kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.
Minder üzerinde veya özel tasarlanmış aletlerle yapılır. Pilates, özellikle karın ve bel bölgesi olmak üzere vücudun her bölümünü, baştan ayağa çalıştırmayı amaçlayan bir egzersiz sistemidir. 20. yüzyılın başında ortaya çıkan pilates 21. yüzyılda Madonna, Uma Thurman gibi Hollywood yıldızları, ünlü sporcular, işadamları hatta kraliyet ailesi mensuplarının tercihi haline gelmiştir.

Hamile (Prenatal) Yoga ve Pilatesi

Hamile (Prenatal) Yoga ve Pilatesi

Doğuma hazırlanmak açısından hamile yoga ve pilatesi, son derece etkili ve önemli bir yöntemdir. Eğer hamileyseniz ve gevşemek hatta formda kalmak gibi endişeleriniz varsa, gebelikte uygulayacağınız pilates ve yoga çözümünüz olacaktır. Yürüyüş ya da yüzme gibi kardiyovasküler bir egzersiz ile birlikte yapıldığında gebelik süresince formda kalma açısından harika bir uygulamadır. Prenatal yoga ve pilates aynı zamanda doğum sancılarına ve doğuma hazırlanmak açısından da oldukça etkili bir yöntemdir.

Gebelikte pilates ve yoganın en bilinen yararları
· Uyku düzeni ve kalitesinde düzelme
· Stres ve endişe de azalma
· Doğum sırasında görev alan kasların güç ve esnekliğinde artış
· Bel ve sırt ağrıları ile ile bulantı, karpal tünel sendromu, başağrısı ve nefes darlığı gibi gebeliğe bağlı yakınmalarda azalma

Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlanabilir, ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edebilir, hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu hale getirebilirsiniz. Tabii eğitmenimizin; 2 çocuğunu da normal doğumla dünyaya getirmiş olduğunu söylemeliyiz.
Kısacası yoga ve pilates, konusunda uzman bir eğitmenle yapıldığında gebelikte ve sonrasında yapacağınız en güvenli ve vücudunuz için en yararlı egzersizlerdir.

Klinik uygulamaları destekleyeci Pilates

Klinik uygulamaları destekleyeci Pilates

Klinik Pilates, kişinin omurga sağlığını düzeltmek, kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklardan (skolyoz ve kifoz gibi omurga sorunları, kas ağrıları ve spazmları, kas romatizması, fibromiyalji sendromu, bel ve boyun fıtıkları, donuk omuz, omuz eklemi, kas ve tendon yaralanmaları, menüsküs, ön çapraz bağ yaralanması v.b gibi diz problemleri, kalça problemleri, ayak-ayak bileği sorunları v.b.) korumak ve tedavi etmek amacıyla uygulanan kişiye özel egzersizler bütünüdür. Dünyada Fizyopilatesin öncüsü ve Polestar Pilates in kurucusu Dr. Brent Anderson’ un kapsamlı pilates eğitimlerini alan eğitmenimizin gözetim ve kontrolünde, sorunlarınızın çözümündeki sac ayaklarından biri olmak istiyoruz.

Nagi Pilates