MODERN DANS

Modern Dans; dansın sınırsız ifade özgürlüğünün bedenle bütünleşmesidir. Estetik kaygılardan uzak kalmak isteyen herkesin ve her bedenin kullanabileceği bir dans dilidir. Çağın dansı olarak ta adlandırılabilir.Hemen her tarz müzik eşliğinde performe edilir, ya da yeni hareket stilleri yaratmak için diğer dans formlarıyla birleştirilebilir. Modern dansta amaç, vücudun doğal duruşu ile çalışmaktır; bu yüzden de yeni başlayanlar için güvenli ve uygulaması kolaydır. Aynı zamanda, Modern dans teknikleriyle kazanılan hareket kolaylığı, hem öğrencilerin hem de deneyimli dansçıların vücut hareketine yeni bakış açıları getirmelerini sağlar.

NAGİ SAĞLIKLI YAŞAM VE SANAT MERKEZİ EĞİTİMİNDE TEMEL MODERN DANS TEKNİKLERİNDEN YARARLANIR.
Modern dansta kullanılan 4 temel teknik;
Cunningham; (ismi eğitmen ve koreograf Merce Cunningham’dan gelir) vücudun boşluktaki yapısı, ritm ve eklemler üzerine yoğunlaşmıştır. Cunningham kolay ve doğal hareketi yakalamak için vücudun “kendi enerji çizgisi” fikrinden yola çıkar.

Graham; (İsmini yaratıcısı Martha Graham’dan almıştır) kasma, gevşeme, düşüş ve yeniden eski halini alma üzerine yoğunlaşır. Graham tekniğinin temel karakteristiği yer çalışması, karın ve kalça sıkıştırmalarıdır. Bu oldukça köklü bir stildir aynı zamanda teknik balenin ince ve havaya ait ideallerine açıkça terstir.

Limon; (İsmini Jose Limon’dan alır) enerjiyi yer çekimine göre kullanmayı araştırır. Düşüş, geri sekme, yeniden denge bulma ve asılı kalma açısından ağırlıklı olarak çalışır. Limon tekniği; ağırlık hissi ve vücuttaki “ağır enerji” yi kullanır (hareket, nefesin kaldırıcı etkisini kullanarak teşvik edilir). Ağır enerji,tüm vücudu dolaşarak hareketi yaratır ve durdurur. Uygulaması zevkli bir tekniktir.

Release; (Serbest bırakma) tekniği; açıklık ve akışkanlığa ulaşma, enerji ile birlikte nefesi etkin kullanma, gerilimi en aza indirgeme kavramları üzerinde durur. Release tekniği, hareketi kolaylaştırma anlamında; kaslarımızı,nefesimizi ve eklemlerimizi serbest bırakma yoluyla vücudun rahatlamasına yardım eder. Bu harika bir rahatlama tekniği, hem de bir dans stilidir.

Improvisation (Doğaçlama/(Emprovize doğaçlama teknik) hareket ve performansın ilişkisini araştırır. Bu teknikle; dansçının bireysel hareket yaratıcılığının gelişmesi sağlanır.

Contact Improvisation (Emprovize Temas) minimum iki kişilik bir dans çalışmasıdır. Temelini; ağırlık alışverişi, akışkan hareket ve dokunma-temas oluşturur. Partnerler vücudun doğal hareketlerini kullanarak doğaçlama bir çalışma yaparlar.

Kimler Modern Dans Eğitimine Katılabilir?
Sanat eğitimi almak isteyen ve dansa karşı ilgisi olan herkes katılabilir.

NAGİ Sağlıklı Yaşam ve Sanat Merkezinde 3 farklı yaş kategorisinde eğitim verilmektedir. Süresi 4 yıldır. Haftada 2 gün 4 saattir.
Modern kids (7 -13 yaş)
Modern genç (14 ve 17 yaş)
Modern Çağ (18 yaş ve üzeri)

Eğitmenlerimiz:
Nagihan Gitgel Yiğit ve İlyas Akbulut
Derslerimiz 10 kişilik sınıflardan oluşmaktadır.

Nagi Pilates