En güvenilir spor ve egzersiz sistemleri içinde Pilates ilk sırada yer almaktadır. Pilatesin içinde “matwork” tan ayrı olarak, Reformer ; yer çekimi limitlerine karşı ideal bir biçimde Pilates hareketlerini yapmaya olanak sunan bir çalışma aletidir. Özellikle bel-sırt – diz sakatlıkları olan ve mat üzerinde çalışamayan kişiler için ideal bir egzersiz formudur.

Reformer aletinin tasarımının ilk temelleri Joseph Pilates‘in 1. Dünya savaşı döneminde yaralı askerleri yataklarında tedavi etmeye başlamasıyla atılmıştır. Joseph Pilates’in hastanede yataklara ve duvarlara taktığı yaylarla hastaları tedavi etmesi aslında bugünün modern Reformer aletlerinin ilk denemeleridir. Bu çalışma ve tedavi sistemi sayesinde hastalar, yataklarından kalkmak zorunda kalmadan uygulayabildikleri yaylarla belli bir dirence karşı yaptıkları egzersizlerle beklenenden çok daha çabuk iyileşme göstermişlerdir.

Günümüzde geliştirilmiş haliyle Reformer aletleri; kendine özgü egzersiz programlarıyla, üzerinde yatarak, oturarak, diz üstünde ve ayakta durarak 500’den fazla hareketin yapılabildiği çok daha geniş kapsamlı bir kullanım sunmaktadır.

Reformer üzerinde egzersiz yaparken, amaç güç kazanmak, vücudu kendi sınırları içinde doğru şekilde esnetmek, denge merkezini, postür bozukluklarını düzeltmek ve tüm bunlar esnasında doğru nefes, doğru tempo, odaklanma ve akıcı hareket ilkelerine sadık kalmaktır. Derslerde dengeli bir bütünlük olmalıdır; çünkü, amaç sadece belirli kas gruplarını şişirmek ya da büyütmek değil, esnetip uzatarak kuvvetlendirmektir.

Pilates Reformer üzerinde her türlü egzersiz yapılabilir. Burada ki en önemli ayrıntı; diğer spor aletlerinde olduğu gibi ağırlıklarla değil, kişinin kendi ağırlığı ve/veya bu ağırlıkları zorlayan yaylar eşliğinde yapılmasıdır. Reformer ile sadece spor yapmış olmazsınız, ayrıca sakatlıkları rehabilite edici mükemmel bir çalışma da sizlere bu sayede sunulmuş olur. Tüm Pilates çalışmalarında olduğu gibi; Reformer egzersizlerinde de ön plana çıkan en önemli husus, konusunda gerçekten uzman bir eğiticinin gözetim ve kontrolünde yapılması gerekliliğidir.

Matwork ta olduğu kadar Reformer çalışmalarında da aynı iddiamızı tekrar ediyoruz. Nagihan GİTGEL YİĞİT ile güvenli Pilates- güvenli spor….

Nagi Pilates