[margin top=”undefined” bottom=”undefined” ]Salsa, dans türleri arasından en bilinen, en sevilen ve geniş kesimlerce icra edilen dans türlerinin başında gelmektedir. Latin Amerika dans türü olan salsa, Karayipler kökenlidir.Salsa’da; mambo, cha cha, rumba, Bachata, comparsa gibi birçok dans türünden esintiler görmek mümkündür. Tarihsel bir süreç içinde Salsa; birçok danstan esintileri bünyesine katmış olup, bugünkü, Afrika, Karayip, Avrupa stilleri barındıran formuna kavuşmuştur.

Salsa doğaçlama yapılan bir danstır. Serbest stil uygulanır. Önceden bir koreografi belirlenmesi zorunluluğu olmadığından, sosyal anlamda da en çok tercih edilen danslardan biri olmaktadır.

Salsanın kendi içinde farklı stilleri bulunur:

Porto Riko Stili Salsa

Los Angeles Stili Salsa

Küba Stili Salsa

Mambo Stili Salsa

New York Stili Salsa

Miami Stili Salsa

Kolombiya Stili Salsa

Salsada adımlar çok önemlidir. Diğer Latin danslarının birçoğunun tersine belden yukarısı çok oynatılmaz, sabit kalır. Salsa sekiz ölçü ile yapılır. Dört vuruşta üç adım yer alır, bir ölçü duraklama yapılır. Bu nedenle de salsa da ritim “1,2,3,stop; 5,6,7,stop” şeklindedir.

DERS SAATLERİ :

BAŞLANGIÇ SEVİYESİ

ORTA SEVİYE SALSA

İLERİ SEVİYE SALSA KURSLARI;
Nagihan GİTGEL YİĞİT yönetiminde; haftada 2 gün, 3 saat olarak düzenlenen ders programında, keyifle geçecek Salsa dersleri için biz hazırız…Ya siz?

Nagi Pilates